V prvih dveh mesecih leta 2025 je slovenska policija zabeležila znatno zmanjšanje števila nezakonitih prehodov meje. Po uradnih podatkih je bilo obravnavanih 2386 takšnih prehodov, kar je skoraj 4000 manj kot v enakem obdobju lani, ko je bilo zabeleženih 6353 prehodov. Večina aktivnosti je bila skoncentrirana na meji s Hrvaško, kjer je novomeška policijska uprava obravnavala več kot 70 odstotkov vseh primerov.

Podatki policije kažejo, da je število tujcev, ki so do konca februarja izrazili namero za mednarodno zaščito, prav tako upadlo. Letos je bilo takšnih oseb 2034, kar je trikrat manj kot v enakem obdobju lani, ko je bilo število 6101. Med njimi so največ državljanov Afganistana, Maroka in Bangladeša.

Število tihotapcev in migranti

V prvih dveh mesecih leta je slovenska policija obravnavala 32 primerov nedovoljenih migracij, v katerih je bilo prijetih 34 tihotapcev ljudi. Med njimi je bilo 33 tujcev in en slovenski državljan, ki so pomagali 169 migrantom pri nezakonitem prečkanju meje. Za 31 tihotapcev je bil odrejen pripor.

Statistika po policijskih upravah

  • Novo mesto: 1700 prehodov
  • Koper: 235 prehodov
  • Murska Sobota: 140 prehodov
  • Ljubljana: 107 prehodov
  • Maribor: 98 prehodov
  • Nova Gorica: 56 prehodov
  • Celje: 40 prehodov
  • Kranj: 10 prehodov

Letna primerjava števila prehodov

V zadnjem desetletju je Slovenija beležila precejšnjo variabilnost v številu nezakonitih prehodov mej. Medtem ko je bilo leta 2015 zabeleženih več kot 360.000 prehodov, se je to število do leta 2025 bistveno zmanjšalo. Do konca februarja 2025 je bilo zabeleženih 2386 prehodov.

Zmanjšanje števila nezakonitih prehodov meje lahko nakazuje spremembe v migracijskih vzorcih ali pa izboljšano učinkovitost mejnega nadzora. Kljub temu ostaja Slovenija tranzitna točka za mnoge migrante, kar zahteva stalno prilagajanje politik in ukrepov za učinkovito obvladovanje migracijskih tokov.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj