V zadnjih letih se je v Sloveniji pojavila skrb zaradi vse večjega števila mladostniških prestopkov in nasilja. Strokovnjaki s področja vzgoje in psihologije opozarjajo, da je zakonodaja, ki obravnava mladoletne storilce kaznivih dejanj, zastarela, saj se ni spremenila že od leta 1995.

Mnogi menijo, da je treba kazensko odgovornost znižati z 14 let na nižjo starost. Profesor Sebastjan Kristovič z Univerze Alma Mater Europea in ravnateljica strokovnega centra Planina Leonida Zalokar poudarjata, da trenutna zakonodaja daje mladim napačne signale, saj se zavedajo, da jih zakon ne more doseči, kar privede do izkoriščanja sistema.

Porast mladostniškega nasilja

Podatki kažejo zaskrbljujoč porast nasilja med mlajšimi od 14 let. Leta 2010 je bilo zaradi nasilnega vedenja obravnavanih 94 otrok, mlajših od 14 let, medtem ko je leta 2020 to število naraslo na 349. V zadnjih letih se je število incidentov skoraj potrojilo, kar odraža potrebo po spremembi zakonodaje. Šolska svetovalna delavka na OŠ Mladika Ptuj meni, da bi morali starostno mejo za kazensko odgovornost znižati na 12 let, saj otroci pri tej starosti že razumejo posledice svojih dejanj in izkoriščajo svojo nedotakljivost.

Nedavni incidenti na slovenskih šolah

V zadnjem tednu so na Osnovni šoli Kajetana Koviča Poljčane obravnavali grožnjo dveh učencev, ki sta napovedala, da bosta prišla v šolo s strelnim orožjem. Takoj so se povezali s policijo, ki primer preiskuje. Poleg policije so o incidentu obvestili center za socialno delo, šolsko ministrstvo in Občino Poljčane. Na šoli so poostrili varnostne ukrepe, čeprav vodstvo meni, da ni razloga za paniko. Na Ptuju pa je policija prijela osumljenca po več hišnih preiskavah zaradi nasilništva, katerega posnetki so zakrožili po spletu.

Stališča strokovnjakov

Specialist za kazensko pravo Blaž Kovačič Mlinar poziva k previdnosti pri spremembah zakonodaje. Po njegovem mnenju Slovenija ne zaostaja za drugimi državami, in dvomi, da bodo spremembe kazenskega prava prinesle želen učinek. Opozarja, da bi bil takšen ukrep v nasprotju z znanstvenimi ugotovitvami na tem področju. Če se zatekamo h kazenskemu pravu, pomeni, da smo kot družba že odpovedali, meni Kovačič Mlinar.

V prihodnjih dneh bodo o varnostnih ukrepih razpravljali tudi predstavniki ministrstev za notranje zadeve, vzgojo in izobraževanje ter za visoko šolstvo.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj