Prelomno odkritje znanstvenikov z Univerze v Cambridgeu nakazuje, da bi lahko aspirin postal ključno orožje v boju proti metastazam raka. Študija, objavljena v prestižni reviji Nature, razkriva, da aspirin aktivira imunski sistem na način, ki zavira širjenje rakavih celic.
Poskusi na miših so pokazali, da so tiste, ki so prejemale aspirin, razvile manj metastaz v primerjavi s kontrolno skupino. Kljub obetavnim rezultatom strokovnjaki opozarjajo na možne stranske učinke, saj klinične študije še preverjajo njegovo varno in učinkovito uporabo.
Kako aspirin deluje na rakave celice?
Rakave metastaze so odgovorne za kar 90 odstotkov smrti zaradi raka, saj se bolezen razširi po telesu. Osamljene rakave celice so posebej ranljive za napad imunskega sistema, še posebej T celic, ki jih lahko prepoznajo in uničijo. Vendar pa okolje velikih tumorjev pogosto zavira delovanje teh celic.
Vloga gena ARHGEF1
Raziskovalci so identificirali ključni gen ARHGEF1, ki kodira beljakovino, ki zavira T celice. Miši, ki so bile brez tega gena, so razvile manj metastaz, kar kaže na pomembnost tega gena pri širjenju raka. Gen ARHGEF1 je povezan s signalnimi potmi, ki uravnavajo celične procese, kot so migracija in adhezija.
Aspirin in tromboksan A2
Študija je odkrila, da se ARHGEF1 aktivira ob prisotnosti faktorja strjevanja krvi, tromboksana A2 (TXA2). Aspirin zmanjšuje nastajanje TXA2, kar omogoča T celicam, da ponovno napadejo metastatske celice. Ta mehanizem bi lahko v prihodnosti vodil do novih, cenejših terapij za zdravljenje raka.
Strokovnjaki o pomenu odkritja
“Odkritje, da TXA2 zavira T celice, je bilo nepričakovano. To naše raziskave usmerja v novo smer, ki bi lahko privedla do cenejših in dostopnejših terapij,” je dejal dr. Jie Yang, soavtor študije.
Profesor Rahul Roychoudhuri je dodal, da je pomembno terapevtsko okno, v katerem so rakave celice posebej ranljive za imunski napad.
Naslednji koraki
Raziskovalci z Univerze v Cambridgeu sedaj sodelujejo s profesorico Ruth Langley z University College London na klinični študiji Add-Aspirin. Namen študije je preveriti, ali lahko aspirin zmanjša tveganje za ponovitev raka v zgodnji fazi. Langleyjeva poudarja, da je treba ugotoviti, kdo bo imel največ koristi od aspirina, saj lahko povzroči tudi resne stranske učinke.
Aspirin ima potencial, da postane cenovno dostopna dopolnilna terapija za preprečevanje metastaz, vendar bodo klinične študije ključne za njegovo varno uporabo pri bolnikih.
Spletno uredništvo Dolenjske novice