Evropske borze so v ponedeljek, 7. aprila 2025, doživele izjemen padec, pri čemer so delničarji Krke utrpeli ogromne izgube v višini 409 milijonov evrov.

Medtem ko panevropski indeks Stoxx 600 beleži največji enodnevni zdrs v več kot dveh letih, ljubljanski indeks SBITOP kaže 3,7-odstotni padec. Ameriški predsednik Donald Trump vztraja pri svojih carinah, kar dodatno vpliva na dogajanje na trgih.

Z začetkom trgovanja v ponedeljek so vsi pomembni evropski borzni indeksi doživeli padec vsaj petih odstotkov. V Londonu je indeks FTSE 100 upadel za skoraj 400 točk, medtem ko je nemški DAX po začetnem 10-odstotnem padcu zdaj v minusu 5,9 odstotka. Francoski indeks CAC 40 je izgubil 5,7 odstotka.

Trumpove carine v središču pozornosti

Donald Trump še vedno trdno stoji za svojimi carinami, ki so postavile borzne trge na rob. V nedeljo je Trump zanikal, da bi namerno povzročil razprodajo trgov, in vztrajal, da ne more predvideti njihovih odzivov. Kljub visokim izgubam na borzah Trump verjame, da so carine del poti do zgodovinskega dosežka.

Krka med največjimi izgubarji

Delničarji Krke so danes izgubili okoli 409 milijonov evrov, saj je cena delnic padla na 153,5 evra, kar je 12,5 evra manj kot v petek. Indeks SBITOP je prav tako zdrsnil za 6,8 odstotka, delnice Pozavarovalnice Sava pa so se znižale za skoraj devet odstotkov.

Azijske borze zaznamovane s padci

Azijske borze so prav tako občutile pritisk ameriških carin. Japonski Nikkei 225 je padel za šest odstotkov, medtem ko so v Hongkongu in na Tajvanu zabeležili približno desetodstotne padce. To je posledica petkovih padcev na drugih trgih, ko so bile njihove borze zaprte zaradi praznikov.

Bitcoin in kriptovalute v prostem padu

Bitcoin je prvič po začetku rasti, ki jo je sprožila Trumpova volilna zmaga, padel pod 77 tisoč ameriških dolarjev. Ethereum in Solana sta prav tako zabeležila znatne padce. Kriptovalute so se izkazale za ranljive v trenutnih ekonomskih razmerah.

Japonska v pogovorih glede carin

Japonski premier Shigeru Ishiba želi predstaviti sveženj ukrepov, s katerimi bi si Japonska zagotovila olajšave pri ameriških carinah. Med ukrepi je tudi sodelovanje pri gradnji plinovoda na Aljaski. Japonska je med največjimi tujimi vlagatelji v ZDA, zato so carine močno prizadele tamkajšnje gospodarstvo.

EU ministri za trgovino iščejo rešitve

Ministri EU, med njimi Dejan Židan iz Slovenije, se sestajajo za iskanje odziva na ameriške carine. V Bruslju preučujejo možnosti povračilnih ukrepov, ki bi lahko vključevali dodatne carine na ameriško blago. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je pozvala k pogajanjem, a poudarila, da je EU pripravljena ukrepati.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj