V domovih za starejše po Sloveniji se soočajo s hudim pomanjkanjem kadra. Skupnost socialnih zavodov Slovenije navaja, da je vsaj četrtina domov podhranjena z delovno silo. Kritično stanje se odraža v neuspešnosti kadrovskih razpisov, saj je bila uspešnost le 27-odstotna. Ministrstvo za solidarno prihodnost je predstavilo ukrepe za izboljšanje razmer, vendar je vprašanje, ali bodo zadostovali.
Po podatkih Skupnosti socialnih zavodov Slovenije se pomanjkanje kadra najbolj občuti na Gorenjskem, kjer je le 20 % razpisov uspešnih, sledi osrednja Slovenija z 21 % in Goriška s 26 %. Celotno lansko leto je bilo uspešnih le 27 % kadrovskih razpisov, kar je zaskrbljujoče. Med glavnimi razlogi za neuspešnost razpisov je pomanjkanje interesa za delovna mesta kot so bolničar-negovalec, dietni kuhar in srednja medicinska sestra.
“Domovi za starejše in posebni zavodi za odrasle so lani uspešno zaključili le 27 % razpisov za zapolnitev prostih delovnih mest,” navaja Skupnost socialnih zavodov Slovenije.
Ukrepi za izboljšanje razmer
Ministrstvo za solidarno prihodnost, pod vodstvom ministra Simona Maljevca, je uvedlo zakon o začasnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih in delovnih pogojev. Cilj zakona je omiliti kadrovsko stisko s pomočjo plačne reforme, ki zagotavlja, da noben zaposleni ne prejema manj od minimalne plače in priznava napredovanja.
Skupnost socialnih zavodov Slovenije poudarja, da se stroški za izplačilo plač povprečno povišajo za 7,5 %, kar pomeni približno 150 evrov bruto mesečno na zaposlenega. Kljub temu naj bi vlada zagotovila, da se ti stroški ne bodo prelili v dvig cen oskrbnin, saj bodo sofinancirani iz proračuna.
Pomoč s tujimi delavci in prostovoljci
Domovi za starejše se v vse večji meri zanašajo na tuje delavce, katerih delež je lani narasel na skoraj 6 %. Največ jih prihaja iz Bosne in Hercegovine, Srbije, Hrvaške, Severne Makedonije in Kosova. Prav tako so v pomoč prostovoljci, katerih prisotnost je vse bolj cenjena. Ministrstvo pokriva koordinacijo prostovoljskega dela in si prizadeva za povečanje števila prostovoljcev.
Minister Maljevac je napovedal okrepljene aktivnosti pri razpisih za štipendiranje in prostovoljstvo. V zadnjem obdobju so prejeli 26 vlog za kadrovske štipendije, od katerih je bilo 24 uspešnih. Poleg tega so bili objavljeni razpisi za prostovoljstvo in izobraževanje zaposlenih. Kljub tem prizadevanjem ostaja vprašanje, ali bodo ukrepi zadostovali za trajno rešitev kadrovske krize.
Prvi krog razpisov je pokazal, da so bili potrebni in da gredo v pravo smer, zato jih bodo v prihodnje okrepili, je še napovedal minister.
Spletno uredništvo Dolenjske novice