Ameriško biotehnološko podjetje Colossal Biosciences je v Dallasu razkrilo, da je s pomočjo genskega inženiringa uspelo oživiti krvovolka, izumrlo vrsto izpred več kot 10.000 let. Podjetje je DNK pridobilo iz fosilov in ga nato preneslo v gensko kodo sivega volka, najbližjega živečega sorodnika.
Trije mladiči, poimenovani Romulus, Remus in Khaleesi, so bili rojeni s pomočjo domačih psov kot nadomestnih mater. Kljub tehnološkemu uspehu, mnogi strokovnjaki izražajo pomisleke glede vpliva takšnih eksperimentov na obstoječi ekosistem.
Colossal Biosciences si je s tem dosežkom prislužilo naslovnico revije Time, ki poudarja vrnitev izumrle živalske vrste. Krvovolki so bili priljubljeni med ljubitelji serije Igra prestolov, zdaj pa so ponovno v središču pozornosti zaradi genske oživitve. Podjetje vzreja krvovolke na skrivni lokaciji na severu ZDA in načrtuje oživitev tudi drugih izumrlih vrst, kot sta volnati mamut in tasmanski tiger, pri čemer je vrednost podjetja ocenjena na 10 milijard dolarjev.
Tehnološki preboj ali filozofsko vprašanje?
Strokovnjaki, kot je zoolog Philip Seddon z Univerze Otago, opozarjajo, da so te živali le gensko spremenjeni sivi volkovi. Love Dalen, profesor evolucijske genomike, pravi, da je 99,9 odstotka genoma krvovolka enaka sivemu volku. Vprašanje, koliko je treba spremeniti, da postane žival “pravi” krvovolk, je po mnenju znanstvenikov bolj filozofsko kot znanstveno.
Pojasnila in kritike
Nic Rawlence, paleogenetik, pojasnjuje, da je DNK iz fosilov preveč poškodovan za kloniranje, zato so znanstveniki izbrali novo tehnologijo, ki omogoča vstavljanje koščkov starodavnega DNK v gensko kodo sivega volka. Kritiki opozarjajo, da takšne prakse lahko ogrozijo obstoječe živalske vrste in destabilizirajo ekosistem. Rawlence se sprašuje, ali oživljanje izumrlih vrst ne odstrani pomena izumrtja kot opozorila za človeštvo.
Potencialne koristi in tveganja
Colossal Biosciences upa, da bo tehnologija pomagala tudi pri zaščiti ogroženih vrst, kot so rdeči volkovi. Vendar pa ostaja vprašanje, ali so takšni tehnološki preboji resnično koristni ali predstavljajo dodatno tveganje za naravo in okolje.
Spletno uredništvo Dolenjske novice