Ruski predsednik Vladimir Putin je znan po tem, da skrbno varuje svoje DNK podatke. Vendar pa je nedavno prišlo do domnevnega vdora v računalnik njegovega sorodnika, Mihaila Putina.
Po poročanju ukrajinske spletne strani tsn.ua, ki pripada televiziji 1+1, naj bi hekerji pridobili dostop do poročila o DNK Mihaila Putina, ki ga je izdelalo moskovsko podjetje Genotek. To poročilo naj bi vsebovalo informacije o bolezenskih tveganjih in celo sledilo povezavi z Adolfom Hitlerjem.
Hekerji in DNK podatki
Genotek, podjetje specializirano za analizo DNK, je ustvarilo poročilo za Mihaila Putina. Hekerji so se dokopali do tega poročila, kar pomeni, da so delno razkrili tudi DNK Vladimirja Putina, saj je Mihail njegov bližnji sorodnik. Ta dogodek je vzbudil zanimanje javnosti, še posebej zaradi redke haploskupine E1b, ki je značilna za Putinovo družino. V Rusiji je to redkost, saj ji pripada manj kot pet odstotkov prebivalstva.
Haploskupina E1b, ki ji pripada Mihail Putin, je zanimiva zaradi svoje zgodovinske redkosti in geografske razširjenosti. Največ pripadnikov te haploskupine je na Balkanu, posebno med Albanci. To je dvignilo obrvi in sprožilo vprašanja o morebitnih albanskih koreninah Putinove družine, čeprav so njegovi predniki že dolgo v osrednji Rusiji. Poleg tega se je pokazalo, da sta haploskupini E-V13 pripadala tudi Napoleon Bonaparte in Adolf Hitler, kar je pritegnilo dodatno pozornost.
Genetska varnost in strah pred orožjem
Strah pred razkritjem DNK ni omejen le na ruskega predsednika. Tudi francoski predsednik Emmanuel Macron je zavrnil PCR test med obiskom v Rusiji, da bi preprečil morebitno zbiranje njegovih DNK podatkov. Skrb pred t. i. genetskimi bombami, ki bi lahko ciljale specifične genetske skupine, je vse bolj prisotna. V preteklosti je ruski dnevnik Komersant poročal, da je Rusija prepovedala izvoz človeških bioloških vzorcev zaradi suma, da Zahod razvija genetsko orožje usmerjeno proti Rusiji.
Strah pred zlorabo DNK podatkov ni omejen le na politike. Ameriško podjetje 23andMe, ki se ukvarja z DNK testi, je po propadu povzročilo preplah med uporabniki, ki zdaj uničujejo svoje uporabniške račune. Ljudje se bojijo, kdo vse bi lahko prišel do njihovega DNK in kako bi se te informacije lahko zlorabile.
Razkritje Putinovih DNK podatkov s strani hekerjev odpira vprašanja o varnosti osebnih genetskih informacij in potencialni zlorabi teh podatkov v politične ali vojaške namene. To dogajanje poudarja nujnost zaščite osebnih podatkov v digitalni dobi.
Spletno uredništvo Dolenjske novice