Hrvaško ministrstvo za obrambo je začelo z letnim vpisom mladih moških v vojaško evidenco, kar je običajna praksa, ki poteka vsako leto. Letos pričakujejo, da se bo na poziv odzvalo med 4000 in 5000 mladih moških. Postopek vpisovanja je zakonska obveznost za vse hrvaške državljane, ki v tekočem letu dopolnijo 18 let. Ta dejavnost ni povezana z aktualnimi geopolitičnimi razmerami, temveč gre za redno vzdrževanje podatkov vojaških obveznikov.

Vpis v vojaško evidenco, ki bo potekal od začetka aprila do sredine maja, je zakonsko obvezen, vendar ne pomeni, da bodo vsi mladi moški postali naborniki. Namenjen je vodenju evidence potencialnih kadrov za morebitno vojaško službo v izrednih razmerah. Pozive bodo poslali mladim moškim, rojenim leta 2007, kar pomeni, da se bo proces začel kmalu. Hkrati država razmišlja o ponovni uvedbi obveznega vojaškega roka, ki so ga ukinili leta 2007.

Izredne razmere in prostovoljno služenje

Na Hrvaškem trenutno poteka prostovoljno služenje vojaškega roka, vendar se pričakuje, da bodo do sredine julija sprejeli zakon o uvedbi obveznega služenja. Obvezno služenje vojaškega roka bi lahko bilo ponovno uveljavljeno kot odgovor na morebitne izredne razmere. Letno polnoletnost na Hrvaškem doseže med 18.000 in 19.000 moških, vendar je število nabornikov manjše zaradi različnih razlogov, kot so ugovor vesti ali zdravstveni razlogi.

Zgodovina obveznega služenja na Hrvaškem

Hrvaška je obvezno služenje vojaškega roka ukinila leta 2007, dve leti pred pridružitvijo zvezi NATO. Od takrat se je država zanašala na prostovoljno služenje in poklicne vojake. Aktualne razprave o ponovni uvedbi obveznega služenja poudarjajo pomembnost pripravljenosti države za morebitne krizne situacije, pri čemer se daje poudarek na vzdrževanju ustrezne vojaške pripravljenosti.

Različni pogledi na ponovno uvedbo služenja

Debata o ponovni uvedbi obveznega služenja vojaškega roka sproža različne odzive med prebivalstvom. Nekateri vidijo to kot nujen korak za zagotavljanje varnosti države, medtem ko drugi menijo, da bi moralo služenje ostati prostovoljno. Aktualne razmere v svetu in v regiji dodatno vplivajo na percepcijo te odločitve.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj