Danes je v državnem zboru na 93. izredni seji potekala razprava o predlogu interventnega zakona o omrežninah, ki obljublja zaščito potrošnikov pred nesorazmernimi dvigi stroškov, ki je bil v prvi obravnavi potrjen. Zakonodajna pobuda cilja na popravek krivic v energetskem sistemu in na zaščito tistih, ki so sledili politikam spodbujanja zelenih tehnologij.

Kritike in odgovornost regulatorja

Ministrstvo za okolje in prostor (MOPE) je v preteklih letih večkrat opozarjalo na nujnost prenove sistema omrežnine, ki je še iz časov Jugoslavije. Kljub temu, da je MOPE podpiral posodobitev, je hkrati vztrajno opozarjal na težave, ki jih je treba rešiti pred uvedbo novega sistema. Dopisi ministrstva regulatorju, poslani med oktobrom 2023 in junijem 2024, so izpostavljali pomisleke glede izdajanja računov, inflacijskih vplivov in razvoja obnovljivih virov energije. Kljub tem opozorilom regulator ni upošteval predlogov MOPE, kar je povzročilo nesorazmerne dvige stroškov za nekatere odjemalce.

Agencija za energijo, ki se pogosto sklicuje na svojo neodvisnost, mora priznati, da neodvisnost ne izključuje odgovornosti. Neodvisnost bi morala omogočati odprt dialog z deležniki, saj je le tako mogoče oblikovati rešitve, ki so v dobro vseh. Javni pozivi k izboljšanju sistema omrežnin niso politični pritisk, temveč potreba po konstruktivnem dialogu.

Pomanjkanje pomoči gospodarstvu

Analize Elesa so pokazale, da mali poslovni odjemalci, ki predstavljajo večino poslovnega odjema, po novem sistemu plačujejo manj. Delež stroška za omrežnino pri velikih poslovnih odjemalcih v Sloveniji ostaja nižji kot v EU. Kljub temu, da bodo nekateri veliki odjemalci plačali več, analize ne potrjujejo trditev o nesorazmernih dvigih, ki bi ogrozili konkurenčnost gospodarstva. Morebitna pomoč gospodarstvu, kot jo predvideva zakon, bi predstavljala nedovoljeno državno pomoč in zahtevala odobritev Evropske komisije.

Zaščita potrošnikov in zelenih naložb

Predlog zakona je odziv na nesorazmerne dvige stroškov, ki so dosegli tudi 700% na mesečni ravni za nekatere potrošnike. Država mora zaščititi tiste, ki so sledili njenim politikam spodbujanja naložb v zelene tehnologije. Zakon ne ščiti zgolj investicij v preteklosti, temveč daje tudi jasno sporočilo tistim, ki se šele odločajo za zelene naložbe.

Pravičnost in postopen prehod

Zakonodajne pobude so namenjene zaščiti potrošnikov pred nepravičnostjo in zagotavljanju, da sistem omrežnin deluje pravično in razumljivo. Potrebno je postopno uvajanje sprememb, ki bodo upoštevale vse skupine potrošnikov. S tem zakon poudarja, da neodvisnost regulatorja ne sme biti ovira za odgovornost ali dialog z vsemi deležniki. Cilj je ustvariti energetski sistem, ki bo pravičen za vse in bo hkrati podpiral trajnostne naložbe.

 

Spletno uredništvo

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj