Domovi za starejše v Sloveniji se soočajo z velikim pomanjkanjem delovne sile, kar še posebej velja za področja zdravstva, socialnega varstva in gostinstva.

Dom starejših občanov (DSO) Novo mesto poskuša to težavo rešiti z zaposlovanjem tujih delavcev, kar jim omogoča, da ohranijo odprte oddelke. V zadnjem letu so prejeli bronasto priznanje na Dnevu inovativnosti za uspešno integracijo tujcev v delovno okolje.

Priznanje za inovativnost

Gospodarska zbornica Dolenjske in Bele krajine je lansko poletje podelila DSO Novo mesto bronasto priznanje za projekt “Zaposlovanje, integracija in ohranjanje tujcev kot delovne sile v lokalnem okolju”. Ta uspeh je nastal v sodelovanju z Društvom za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto in novomeškim Rdečim križem. Mateja Jerič, direktorica DSO Novo mesto, pravi, da jim priznanje daje dodatno motivacijo za nadaljnje delo.

V DSO Novo mesto je okoli 20 odstotkov zaposlenih tujcev, večina prihaja iz Bosne in Hercegovine, Kosovega, Srbije ter drugih držav. Direktorica Jerič poudarja, da je njihova prisotnost ključna za ohranjanje delovanja doma.

“Vsakih pridnih rok smo veseli,” dodaja.

Izzivi in prihodnost zaposlovanja

Direktorica Jerič poudarja, da je največji izziv pri zaposlovanju ustrezne delovne sile pomanjkanje primernih kandidatov na trgu dela. Zaradi tega so morali omiliti pogoje zaposlovanja in se vse bolj zanašati na tuje delavce. V prihodnje razmišljajo tudi o najemanju delavcev prek agencij.

Eden največjih izzivov pri pridobivanju tuje delovne sile je pomanjkanje ustreznih stanovanj in visoke najemnine. “Vsak zainteresirani sprašuje za stanovanje. S tako majhno plačo si ne more privoščiti visokih najemnin,” opozarja Jerič in predlaga, da bi morali stanovanja zagotoviti kot del rešitve za deficitarni kader.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj