Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti načrtuje ukinitev dvoletnega čakanja starejših delavcev na zavodu za zaposlovanje pred upokojitvijo. Ta sprememba naj bi preprečila, da bi delodajalci predčasno umikali delavce s trga dela, kar bi vplivalo na številne, ki se trenutno upokojijo iz brezposelnosti.

Ministrstvo za delo pripravlja spremembe

Sedanja zakonodaja omogoča delavcem, starejšim od 58 let, da se prijavijo kot brezposelni za obdobje do 25 mesecev in prejemajo denarno nadomestilo, preden izpolnijo pogoje za starostno upokojitev. To nadomestilo, ki znaša med 530 in 892 evrov mesečno, je pogosto uporabljeno kot način zmanjševanja zaposlenih in pomlajevanja delovne sile. Vendar pa se ministrstvo pripravlja, da to prakso ukine, s čimer želi preprečiti neupravičene predčasne odhode delavcev iz delovnega procesa.

Zakaj spremembe?

Vlada Janeza Janše je v načrt za okrevanje in odpornost že zapisala ukinitev te prakse, kar je povezano s črpanjem evropskih sredstev. Ministrstvo je pripravilo novelo zakona, ki naj bi bila sprejeta v prvi polovici leta, skupaj s socialnim dialogom in javno razpravo. Cilj te zakonodaje je ohraniti delavce aktivne dlje časa in zmanjšati breme na pokojninskem sistemu.

Gospodarska zbornica Slovenije je skeptična

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) se ne strinja povsem s predlaganimi spremembami. Izvršni direktor GZS, Mitja Gorenšček, meni, da so nekateri delavci pred upokojitvijo že precej izčrpani. Delodajalci in delavci pogosto dosežejo dogovor, ki omogoča višje odpravnine in olajša prehod v upokojitev. Zato GZS poziva k previdnosti pri odpravi takšnih rešitev.

Zakonska zaščita starejših delavcev

Po Zakonu o delovnih razmerjih so delavci, ki so dopolnili 58 let ali jim do upokojitve manjka do pet let pokojninske dobe, zaščiteni pred odpovedjo iz poslovnih razlogov brez njihovega soglasja. To pomeni, da se delodajalci ne morejo enostavno znebiti starejših delavcev, kar je dodatni razlog za ukinitev “upokojitve pred upokojitvijo”.

Kaj prinaša prihodnost?

Ministrstvo za delo je poudarilo, da nove rešitve ne bodo skrajšale pravic do denarnega nadomestila za brezposelnost. Glavni cilj je zagotoviti, da delavci ostanejo aktivni do izpolnitve pogojev za uradno upokojitev. O tem, kako bodo te spremembe vplivale na posamezne delavce in delodajalce, bo mogoče več izvedeti, ko bo zakonodaja uradno sprejeta.

 

Spletno uredništvo dolenjskenovice.net

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj