V Sloveniji se z imenom Marija ponaša več kot 44 tisoč žensk, medtem ko je ime Franc značilno za več kot 19 tisoč moških. Marija goduje neverjetnih 54-krat na leto, Franc pa 16-krat.
Toda, kaj to pomeni za družbo, kjer se priljubljenost teh imen zmanjšuje? V povprečju so Marije stare 72,4 leta, medtem ko Franci štejejo 71,5 let, kažejo zadnji podatki Statističnega urada Republike Slovenije.
Zgodovinski pomen in sodobna realnost
Med več kot 63 tisoč različnimi imeni, ki so v uporabi v Sloveniji, sta Marija in Franc dolgo ohranjala status najpogostejših. Ime Marija je bilo leta 2007 del 72.859 ženskih imen, Franc pa 31.396 moških. A danes mladi starši raje izbirajo modernejša imena za svoje otroke, kar prispeva k upadanju teh tradicionalnih imen.
Kulturni in verski vplivi
Marija ni le pogost izbor pri imenih, temveč je tudi globoko zakoreninjena v slovenski kulturi in veri. Mariji je posvečenih kar 318 cerkva po državi, medtem ko je Francu oziroma Frančišku posvečenih 17 cerkva. Najbolj znamenita med njimi je cerkev na Brezjah na Gorenjskem, ki je priljubljena romarska točka.
Spreminjajoča se demografija
Demografski trendi v Sloveniji jasno kažejo na staranje prebivalstva, kar je še posebej očitno pri nosilcih teh dveh imen. Medtem ko imeni Marija in Franc ostajata simbol preteklosti, se vedno manj otrok rojeva z njima. Ta sprememba odraža širše kulturne in družbene premike, ki vplivajo na izbiro imen.
Čeprav imeni Marija in Franc morda izgubljata na priljubljenosti med novimi generacijami, ostajata pomemben del slovenske kulturne dediščine. Njuna pogostost godov je le še en odraz bogate zgodovine, ki ju spremlja.
Spletno uredništvo Dolenjske novice