Danes slovenska policija izvaja celodnevni maraton nadzora hitrosti po celotni Sloveniji. Na več kot 575 lokacijah bodo patrulje preverjale hitrost voznikov od 6. do 18. ure, z namenom zmanjšanja prometnih nesreč, ki so posledica neprilagojene hitrosti. Glavni cilj akcije je ozaveščanje voznikov in povečanje varnosti na cestah.

Neprilagojena hitrost je še vedno eden izmed najpogostejših vzrokov za prometne nesreče v Sloveniji. Po podatkih policije je v letu 2024 zaradi tega umrlo 30 ljudi, kar predstavlja 44% vseh smrtnih žrtev v prometu. Od začetka leta 2025 do 3. aprila se je zaradi prehitre vožnje zgodilo že 709 nesreč, v katerih je bila ena oseba smrtno ranjena, 46 pa hudo poškodovanih.

Organizacija in cilji maratona

Policija je danes na terenu z več kot 94 patruljami in okoli 200 policisti, ki bodo nadzirali hitrost voznikov po vsej državi. Seznam lokacij meritev je bil javno objavljen že vnaprej, saj policija stremi k preventivnemu delovanju. Robert Vehovec iz Sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi poudarja: “Naš cilj je, da vozniki vozijo v skladu s predpisi in da bi naše aktivnosti pozitivno vplivale na varnost cestnega prometa.”

Lokacije meritev

Seznam lokacij meritev vključuje podrobnosti glede na vrsto ceste, območje policijskih uprav, ime naselja in relacijo, vključno z uro nadzora.

PREVERITE LOKACIJE MERITEV TUKAJ

Evropska pobuda za zmanjšanje hitrosti

Slovenska policija se je tudi letos pridružila vseevropski akciji umirjanja hitrosti, ki jo vodi Roadpol, evropska mreža prometnih policij. Med tem maratonom lahko vozniki po vsej Evropi pričakujejo povečano merjenje hitrosti. Vehovec opozarja, da se kljub zmanjševanju povprečnih hitrosti, še vedno približno polovica voznikov vozi nad dovoljeno hitrostno omejitvijo.

Prekoračitve hitrosti in začetniki

Statistika kaže, da so nekatere prekoračitve hitrosti res ekstremne, kar je še posebej zaskrbljujoče v naseljih. Policija si prizadeva, da bi čim več takšnih kršiteljev kaznovala, saj ogrožajo vse udeležence v prometu. Posebej skrb vzbujajoče je, da so pogosto kršilci vozniki začetniki, ki po pridobitvi vozniškega dovoljenja močno povečajo hitrost vožnje.

Policija z maratonom merjenja hitrosti upa na izboljšanje vozniških navad in zmanjšanje števila prometnih nesreč. Vozniki so pozvani k spoštovanju omejitev hitrosti, saj je to ključno za varnost vseh udeležencev v prometu.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj