V Beogradu se je začel tridnevni shod, ki ga je organiziral srbski predsednik Aleksandar Vučić, da bi predstavil novo Gibanje za narod in državo. Ta dogodek je odgovor na še vedno potekajoče študentske proteste po državi.

Hkrati so v Beogradu potekali protesti proti izgonu tujih državljanov, predvsem Hrvatov, ki so bili označeni kot varnostno tveganje.

Študentski protesti v središču pozornosti

Študenti zahtevajo odgovornost za zrušenje nadstreška železniške postaje v Novem Sadu in preiskavo dogodkov, ki so vodili do panike na prejšnjem shodu. Prav tako zahtevajo pojasnilo, zakaj so nekateri novinarji in predsednik Vučić imeli dostop do intenzivne nege po požaru v Kočanih, Makedonija. Kljub izpolnitvi nekaterih zahtev, Vučić študente poziva, naj se vrnejo na fakultete.

“Naše delo in delo gibanja za narod in državo bo, da ne bo strahu. Moja in vaša dolžnost je, da se borimo proti temu. Srbija je veliko močnejša od vseh blokaderjev, od vseh, ki jo želijo zrušiti in uničiti,” je dejal Vučić.

Medtem so študenti in njihovi podporniki načrtovali velik shod v Novem Pazarju, medtem ko skupina kolesarjev potuje v Strasbourg, da bi opozorila Svet Evrope in Evropski parlament na razmere v Srbiji. Kolesarji so že prispeli do Salzburga.

Vučićev odgovor in mednarodna podpora

Vučić je izrazil prepričanje, da je Srbija močnejša od tistih, ki jo želijo destabilizirati. Podporo so mu izrazili tudi slovaški premier Robert Fico in madžarski premier Viktor Orban. V javnosti pa se pojavljajo pričevanja o pritiskih na zaposlene v javnih in državnih podjetjih, da se udeležijo Vučićevega shoda.

Protesti proti izgonu tujih državljanov so odgovor na represijo in ustrahovanje ter izražajo nasprotovanje izgonu tistih, ki so zgolj svobodno izražali svoje mnenje.

Spremljanje dogajanja v Nišu

V Nišu je uprava medicinske fakultete sporočila, da se bodo predavanja znova začela 15. aprila. Ob tem dogodku so študenti blokirali poslopje, kar je privedlo do posredovanja policije, ki je izvedla identifikacijo prisotnih. Več novinarjev je bilo zaslišanih zaradi obtožb, da s svojimi zapisi širijo paniko.

Shod predsednika Vučića je še en v vrsti dogodkov, ki poudarjajo napetosti v srbski družbi in povečujejo polarizacijo med oblastmi in protestniki.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj