Masovne aretacije v Turčiji: več kot 1400 pridržanih, med njimi sedem novinarjev
Več kot 1400 ljudi je bilo aretiranih v Turčiji zaradi protestov, ki so sledili aretaciji carigrajskega župana Ekrema Imamogluja. Med pridržanimi je tudi sedem novinarjev, ki so poročali o teh dogodkih.
Množični protesti so izbruhnili po aretaciji Imamogluja, ki je bil obtožen članstva v kriminalni združbi in podpore teroristični skupini. Demonstracije so se razširile po najmanj 55 od 81 turških pokrajin.
Pritisk na medije in novinarje
Med pridržanimi novinarji je tudi poročevalec francoske tiskovne agencije AFP. Ti novinarji so bili pridržani na podlagi obtožb o kršitvi zakonodaje o demonstracijah, ki jih turške oblasti označujejo kot nezakonite. Nevladna organizacija MLSA je izrazila zaskrbljenost nad to situacijo, medtem ko je organizacija Novinarji brez meja (RSF) odločitev sodišča označila za škandalozno.
“Odločitev sodišča je škandalozna,” je komentiral predstavnik RSF.
Odziv turške vlade in mednarodne skupnosti
Turški notranji minister Ali Yerlikaya je v izjavi na družbenem omrežju X navedel, da je bilo na nezakonitih demonstracijah pridržanih 1418 osumljencev. V preteklih dneh je policija proti protestnikom uporabila vodne topove in solzivec, da bi razpršila množice.
Združeni narodi so izrazili zaskrbljenost zaradi množičnih pridržanj. Liz Throssell, tiskovna predstavnica urada ZN-a za človekove pravice, je pozvala k izpustitvi pridržanih in označila prepoved protestov v mestih, kot so Carigrad, Ankara in Izmir, za nezakonito.
“Zelo smo zaskrbljeni nad dogajanjem v Turčiji in pozivamo k izpustitvi pridržanih,” je izjavila Liz Throssell.
Politična napetost v Turčiji
Aretacija Imamogluja, dolgoletnega tekmeca predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, je sprožila val protestov po vsej državi. Imamoglu je bil obtožen korupcije in podpore teroristični skupini, vendar je te obtožbe zavrnil. Njegova aretacija je po mnenju mnogih politični manever za utišanje opozicije.
Kljub prepovedi so za danes napovedane nove demonstracije v Carigradu. Organizacija Novinarji brez meja je opozorila na zaskrbljujoče razmere za novinarje v Turčiji, kjer je svoboda medijev pod vedno večjim pritiskom.
Turčija se sooča z eno največjih političnih kriz v zadnjem desetletju, kjer vlada za zadušitev protestov uporablja represivne ukrepe. Medtem ko mednarodna skupnost poziva k spoštovanju človekovih pravic, se turški protestniki pripravljajo na nove spopade na ulicah.
Spletno uredništvo