Po dveh protestih, ki smo jim bili priča v zadnjem tednu, se številni sprašujejo, kaj sledi. Kako trdna je koalicija, ali bomo imeli predčasne volitve in kako se bo predsednik vlade odzval na zahteve protestnikov po njegovem odstopu? Premier dr. Robert Golob je na vsa ta in še mnoga druga javno odgovoril včeraj zvečer, saj je bil gost kar dveh oddaj in sicer je gostoval v oddaji Odmevi na RTV in v 24 UR ZVEČER na POP TV.

V Ljubljani se je nedavno odvila razprava o političnih izzivih, s katerimi se sooča vlada pod vodstvom premierja Roberta Goloba. Na protivladnih protestih, ki so zahtevali njegov odstop v roku 30 dni, je premier odgovoril s poudarkom na dolgoročnih reformah, ki jih njegova koalicija načrtuje izvesti v dveh mandatih. Kljub številnim kritikam, Golob ostaja prepričan v uspeh svoje politike.

Pritiski na Golobovo vlado

Premier Robert Golob je v intervjuju za oddajo 24UR ZVEČER naslovil pozive protestnikov k odstopu in dejal, da je to del predvolilne kampanje, v kateri je aktivno sodeloval tudi vodja opozicije. Golob je poudaril, da ima vsakdo pravico do svojega mnenja, vendar se njegova vlada osredotoča na ključne reforme, kot so pokojninska reforma, plačna reforma v javnem sektorju in zdravstvena reforma.

Golobov odgovor protestnikom

Na vprašanje, ali bo odstopil v 30 dneh, kot zahtevajo protestniki, je Golob odgovoril, da bo vztrajal pri svojem načrtu. “To je klasično predvolilno zborovanje, na katerem je bil prisoten tudi prvak opozicije,” je dejal in dodal, da imajo vsi pravico do svojih mnenj.

“Jaz bi rad izkoristil to priložnost, ker je bilo povedanih toliko neresnic, da povem, da je bila v lanskem letu rast pokojnin 8,8 odstotka. In ta rast je trajna, ne gre za enkraten bombonček,” je poudaril Golob.

Pokojninska reforma in gospodarska vprašanja

Golob je izpostavil, da je v zadnjih dveh letih prišlo do trajne rasti pokojnin, ki je presegla inflacijo. Kljub temu so življenjski stroški močno narasli, kar skrbi številne upokojence. Organizator protesta, Pavel Rupar, je opozoril, da so življenjski stroški zaradi visokih cen elektrike in ogrevanja še vedno problematični, na kar je Golob odgovoril z zmanjšanjem omrežninskih postavk.

Referendum in davčne spremembe

SDS je začela zbirati podpise za razpis zakonodajnega referenduma glede dodatka k pokojninam za umetniške dosežke. Golob je odgovoril, da gre za izredne pokojnine za zaslužne posameznike s področja kulture, kar bi stalo nekaj 10 tisoč evrov na leto, medtem ko bo referendum, če bo do njega prišlo, stal več milijonov evrov.

V zvezi z davkom na nepremičnine Golob priznava, da so bile nekatere pripombe smiselne in da jih preučujejo. Glede razbremenitve plač je poudaril, da je bila višina splošne olajšave določena pri 5000 evrih, kar je bilo potrebno za uravnotežene javne finance.

Energetska kriza in ukrepi

Golob je zavrnil očitke o slabem upravljanju cen električne energije, pri čemer je pojasnil, da so bili dvigi cen sanirani z vladnimi ukrepi. Položnice za elektriko naj bi ostale nižje vse do novembra, ko bi se omrežnine lahko ponovno dvignile, vendar je Golob napovedal možnost sprejetja interventnega zakona.

Odzivi iz Bruslja in doma

Na očitke iz Bruslja glede pritiska na Agencijo za energijo, Golob trdi, da je pozval k odstopu članov sveta, ne direktorice. Poudaril je, da ukrepi vlade zagotavljajo, da bodo ljudje plačevali manj za energijo. V gospodarstvu pa zaradi evropske zakonodaje ni mogoče ukrepati na enak način, vendar Golob trdi, da ni prišlo do enakih dvigov cen kot pri gospodinjstvih.

Reforme in prihodnji koraki

Golobova vlada se osredotoča na tri ključne reforme: plačno reformo, zdravstveno reformo in pokojninsko reformo, ki naj bi bile zaključene do konca tega mandata. Poleg tega so se zavezali k izboljšanju stanovanjske politike z gradnjo 5000 javnih stanovanj in do konca naslednjega mandata k gradnji 20.000 stanovanj.

Referendum in politični izzivi

Opozicija, vodena s strani Janeza Janše, je začela zbirati podpise za referendum o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke. Golob je kritičen do tega, saj meni, da je strošek referenduma nesorazmerno visok v primerjavi s koristmi, ki jih prinaša uvedba izrednih pokojnin za zaslužne posameznike v kulturi.

Golob je zavrnil kritike glede davčne politike in razbremenitve plač, ki jih je obljubljala njegova vlada. Trdi, da so uravnotežene javne finance temelj blaginje in da je olajšave za mlade že uvedel, kar preprečuje beg možganov.

Zunanja politika in mednarodni odnosi

V zvezi z mednarodno politiko Golob pojasnjuje, da Slovenija ni bila povabljena na prvi sestanek o Ukrajini, ker je bil namenjen največjim članicam Nata. Vendar je poudaril, da Slovenija aktivno išče rešitve v okviru Evropskega sveta in zagovarja čimprejšnjo sklenitev premirja v Ukrajini.

Premier Golob ostaja optimističen glede prihodnosti svoje vlade in poudarja, da bodo volivci sodili njegovo delo na podlagi rezultatov ključnih reform. Z vsemi odgovori je poslal tudi jasno sporočilo, da je vladna koalicija trdna in da ne namerava predčasno odstopiti s položaja predsednika vlade. Ne le to, vse reforme in plani, ki jih namerava še izpolniti, se nadaljujejo tudi v naslednji mandat.

 

Spletno uredništvo

Članek prvotno objavljen na informer.si

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj