Odbor državnega zbora za kulturo je predlagal izvedbo referenduma o zakonu, ki predvideva dodatek k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Predlagani datum glasovanja je 11. maj, kar je bilo potrjeno s 15 glasovi za in nobenim proti.

Poslanci bodo odločitev o razpisu referenduma sprejeli na izredni seji, ki bo potekala v petek. Vprašanje na referendumu bo glasilo:

“Ali ste za to, da se uveljavi zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je sprejel DZ na seji dne 30. januarja 2025?”

Ozadje in kontekst predloga

Predlog odloka o razpisu zakonodajnega referenduma o zakonu določa, da se začnejo potrebni postopki za izvedbo referenduma v torek, 8. aprila, glasovanje pa bo potekalo 11. maja. Zakon, ki je bil ponovno potrjen konec januarja po vetu Državnega sveta, ureja pravico do dodatka k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti in določa pogoje za njegovo priznanje.

Razprava in nasprotovanje

V SDS nasprotujejo uveljavitvi zakona, saj menijo, da prinaša neupravičene privilegije le peščici posameznikov. Konec marca so vložili zahtevo za razpis referenduma, ki ga podpira več kot 47.000 volivcev. Ocenjujejo, da bi stroški izvedbe referenduma lahko znašali približno 6,6 milijona evrov, kar je izračunala Državna volilna komisija.

Podporniki referenduma trdijo, da zakon prinaša pomembne spremembe za umetniško skupnost, medtem ko nasprotniki opozarjajo na morebitne zlorabe in nepotrebne privilegije.

Različni zorni koti

Razprava o referendumu se dotika širših vprašanj o podpori umetnosti in kulturnih delavcev v Sloveniji. Medtem ko nekateri vidijo v tem zakonu priložnost za priznanje umetniških dosežkov, drugi opozarjajo na finančne obremenitve in poudarjajo potrebo po bolj enakopravni razdelitvi sredstev. Različni vidiki te razprave bodo zagotovo vplivali na volivce pred glasovanjem maja.

Pričakujemo, da bo referendum prinesel pomembne razprave o vlogi umetnosti v družbi in dolžnosti države, da prizna in nagradi izjemne dosežke na tem področju. Ne glede na rezultat glasovanja bo ta proces osvetlil ključne dileme, s katerimi se sooča slovenska kulturna politika.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj