V svetu majhnih bitij, kot so vinske mušice, je privlačnost ključna za uspešno parjenje. Raziskava, objavljena v Science Advances razkriva, da samci vinskih mušic, znanstveno znanih kot Drosophila melanogaster, uživajo alkohol, da bi postali bolj privlačni za samice.

Ta nenavaden pojav so raziskovali znanstveniki, ki so ugotovili, da alkohol vpliva na sproščanje feromonov, kemikalij, ki privabljajo samice, kar povečuje uspešnost samcev pri parjenju.

Raziskovalci so se osredotočili na to, kako alkohol, še posebej metanol, vpliva na vedenje vinskih mušic. Ugotovili so, da alkohol poveča proizvodnjo in sproščanje spolnih signalov pri samcih, kar jih naredi bolj privlačne za samice. Feromoni, ki se sprostijo v zrak, vplivajo na vedenje drugih živali iste vrste, kar vodi do večje privlačnosti.

Bill Hansson, vodja oddelka za evolucijsko nevroetologijo na Inštitutu Maxa Plancka, je izpostavil: “Nikakor ne mislimo, da samci mušic pijejo alkohol, ker so depresivni.”

Alkohol in možganski odziv

Raziskava je prav tako razkrila, da odziv vinskih mušic na vonj po alkoholu nadzorujejo tri različna živčna vezja v možganih. Dve izmed njih privlačita samce na majhne količine alkohola, medtem ko tretje vezje poskrbi, da prevelike količine alkohola delujejo odvračalno. Ker je alkohol strupen, morajo možgani vinskih mušic skrbno uravnavati tveganja in koristi uživanja alkohola.

Ian Keesey z Univerze v Nebraski je pojasnil: “To pomeni, da imajo vinske mušice nadzorni mehanizem, ki jim omogoča izkoristiti vse prednosti uživanja alkohola, ne da bi tvegale zastrupitev.”

Raziskava ponuja fascinanten vpogled v vedenje vinskih mušic in njihov odnos z alkoholom, ki jim daje reproduktivno prednost. Razumevanje teh mehanizmov lahko pomaga tudi pri širšem razumevanju vedenja drugih živalskih vrst.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj