V Ljubljani je stranka SDS danes vložila zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu, ki bi umetnikom omogočil dodatke k pokojninam. Zahteva je podprta z več kot 47.000 podpisi volivcev, medtem ko SDS pričakuje, da bo na referendumu, načrtovanem za maj, zbrala potrebnih več kot 340.000 glasov proti zakonu.
Podporniki referenduma so se v državni zbor podali z geslom “Ljudstvu drobiž, izbrancem prestiž”. SDS nasprotuje zakonu, saj meni, da bi prinesel privilegije peščici “kvaziumetnikov”, kot jih je označil poslanec SDS, Andrej Hoivik. Po njihovem mnenju je to referendum o prihodnosti države, v kateri želimo živeti.
Poslanka Karmen Furman je opozorila na nizke pokojnine, saj več kot 58 odstotkov upokojencev prejema pokojnine, nižje od praga tveganja revščine. “Hvalijo se, da bodo uzakonili božičnico vsem upokojencem, ampak ta božičnica bo komaj zadostovala za pokritje vseh davkov in prispevkov, ki jih je uzakonila ta vlada,” je dejala.
Novi zakon in njegove posledice
Zakon, ki ga je državni zbor potrdil po vetu Državnega sveta konec januarja, ureja pravico do dodatka za izjemne dosežke umetnikov. Upravičenci do tega dodatka so prejemniki Prešernove nagrade, nagrade Prešernovega sklada ali državnega odlikovanja ter vsaj še ene izmed več kot 20 nagrad, ki nagrajujejo življenjsko delo ali zaključeni umetniški opus.
SDS je zbiranje podpisov za razpis referenduma začela 20. februarja, rok za zbiranje pa se je iztekel prejšnjo sredo. Za razpis je bilo potrebno zbrati najmanj 40.000 podpisov, kar jim je uspelo preseči z več kot 47.000 podpisi.
[Podpisi vloženi] “Ljudje, ki so oddali podpise, so rekli: Dovolj je. Dovolj arogance Golobove @vladaRS, ki nalaga nove davščine tudi upokojencem,” je bil jasen poslanec @andrejhoivik ⬇️⬇️⬇️ https://t.co/xIeLG5XauG
— Nova24TV (@Nova24TV) March 31, 2025
Pričakovanja SDS in naslednji koraki
Državni zbor ima sedem dni časa za razpis referenduma. Od dneva razpisa do dneva glasovanja po referendumski zakonodaji ne sme preteči manj kot 30 dni in ne več kot leto dni. SDS pričakuje glasovanje na eno izmed nedelj v maju. Referendumsko glasovanje mora biti izglasovano z dvotretjinsko večino navzočih poslancev, če naj datum preseže 45 dni od razpisa.
V tem mandatu je bilo izvedenih že šest referendumov, od tega trije zakonodajni in trije posvetovalni.
Cilj referenduma je, kot trdijo nasprotniki, zaustaviti zakon, ki bi umetnikom podelil nezaslužene privilegije. Vendar pa kritiki opozarjajo, da je referendumski postopek drag in bi lahko sredstva bolje porabili za druge socialne potrebe.
Navadni državljani, ki so 40 let pošteno delali, se počutijo izdane, saj vidijo, kako si privilegiranci delijo dodatke, medtem ko sami prejemajo pokojninsko miloščino.
Spletno uredništvo