Oddana prijava za pridobitev novega superračunalnika v Sloveniji
Slovenija je oddala prijavo na razpis za vzpostavitev visokozmogljivega superračunalnika, ki bo del tovarne umetne inteligence. Ta projekt obeta pomemben prispevek k razvoju slovenskega gospodarstva, učinkovitosti javnega sektorja in napredku znanosti ter krepitev mednarodnega sodelovanja.
Nadgradnja obstoječih zmogljivosti
Novi superračunalnik bo nadgradil zmogljivosti, ki jih trenutno ponuja superračunalnik Vega. Njegova moč bo omogočila izvajanje zahtevnih raziskav in razvoj naprednih rešitev v različnih področjih, vključno z umetno inteligenco, analizo velikih podatkov, biotehnologijo in okoljskimi znanostmi. Projekt bo dodatno prispeval k razvoju novih poslovnih priložnosti, ustvarjanju delovnih mest ter povečanju prepoznavnosti Slovenije na mednarodni ravni.
Organizacija in podpora
Prijavo je oddal Institut informacijske znanosti (IZUM) s podporo Ministrstva za digitalno preobrazbo. V konzorcij, ki je sodeloval pri prijavi, so vključeni tudi Institut Jožef Stefan, Arnes, Univerza v Mariboru, Univerza v Ljubljani, Univerza v Novi Gorici, Univerza na Primorskem, Fakulteta za informacijske študije v Novem mestu, Tehnološki park Ljubljana ter Gospodarska zbornica Slovenije.
Ministrstva za digitalno preobrazbo vzgojo in izobraževanje ter za gospodarstvo so se dogovorila o skupnem pristopu in financiranju prijave, kar poudarja enotnost in podporo slovenskega raziskovalnega okolja. Slovenija je 4. novembra lani v prvem prijavnem roku sodelovala s konzorcijem raziskovalnih centrov iz Italije, Slovenije in Avstrije, kar omogoča dostop do zmogljive infrastrukture in krepi možnosti za uspešno prijavo.
Izjemen pomen za slovensko znanost
Direktor IZUM-a dr. Aleš Bošnjak je ob oddaji prijave izpostavil pomen projekta za prihodnost Slovenije na področju superračunalništva. “HPC Vega je bil ključen za razvoj Slovenije na strateško pomembnem področju. Z novo prijavo naslavljamo vlaganja v umetno inteligenco, kar je ključno za gospodarstvo,” je dejal dr. Bošnjak in se zahvalil sodelujočim institucijam.
Ministrica za digitalno preobrazbo mag. Ksenija Klampfer je poudarila, da bo novi superračunalnik znatno nadgradil obstoječe zmogljivosti in omogočil izvajanje zahtevnih raziskav. “Celotna vrednost projekta znaša 150 milijonov evrov, od tega do 75 milijonov evrov iz nacionalnih sredstev in do 75 milijonov evrov predvidenega sofinanciranja EU,” je dodala ministrica.
Ključne faze projekta
Projekt novega superračunalnika je razdeljen na dve ključni fazi. Prva faza zajema naročilo in vzpostavitev strojne opreme, vključno s shranjevalno infrastrukturo in delovanjem tovarne umetne inteligence. Druga faza, načrtovana dve leti po začetku delovanja, bo obsegala nadgradnjo strojne opreme z najnovejšimi grafičnimi procesnimi enotami.
Pomen za Slovenijo in Evropsko unijo
Projekt superračunalnika je strateško pomemben, saj bo okrepil digitalno preobrazbo slovenskega gospodarstva in povečal konkurenčnost podjetij. S tem se Slovenija umešča med ključne akterje na področju visokozmogljivega računalništva v Evropi. Razvoj visokozmogljivega računalništva in umetne inteligence je ena izmed prednostnih nalog Evropske unije, kar prepoznava tudi Vlada dr. Roberta Goloba.
Oktobra lani je vlada sprejela sklep, ki podpira slovensko prijavo na razpis Skupnega podjetja za evropsko visokozmogljivostno računalništvo EuroHPC. Predvidena lokacija za superračunalnik bo v Mariboru, kjer bo postavljen nov podatkovni center pod okriljem ARNES. V primeru potrditve projekta bo tam nameščena tudi strojna oprema novega superračunalnika.
Novi superračunalnik predstavlja ključno naložbo v prihodnost Slovenije, saj ne le da krepi obstoječe zmogljivosti, temveč tudi odpira vrata za nove priložnosti v raziskavah, gospodarstvu in mednarodnem sodelovanju. S tem projektom Slovenija stopa v korak s hitrim razvojem tehnologij in digitalizacije, kar bo imelo dolgotrajne koristi za celotno družbo.
Spletno uredništvo