Letalnica bratov Gorišek v Planici bo kmalu lahko večja. Na petkovem sestanku pododbora za opremo in razvoj v Pragi je slovenska delegacija predstavila predlog za povečanje največje dovoljene višinske razlike med odskočiščem in dnom doskočišča na letalnicah, kar je dobilo podporo Mednarodne smučarske zveze (FIS).

Če bo predlog potrjen maja, bo Planica pripravljena za še daljše polete že leta 2028. S tem se odpira novo poglavje v smučarskih poletih, kjer bi lahko skakalci dosegli dolžine nad 260 metrov. Slovenija je predlog predstavila s pomočjo ključnih osebnosti, Aljoše Dolharja in Jelka Grosa, ki sta uspela prepričati člane FIS o pomembnosti te spremembe.

Pozitivna podpora FIS

Na sestanku v Pragi je bila slovenska pobuda za povečanje višinske razlike letalnic podprta s šestimi glasovi, medtem ko je norveški predlog dobil le tri. Jelko Gros, eden izmed glavnih zagovornikov spremembe, je pojasnil, da bi nova višinska razlika omogočila daljše polete, kar bi v prihodnje pomenilo nov mejnik v smučarskih poletih. Gros je izrazil upanje, da bo predlog dokončno potrjen maja, saj podobni predlogi običajno prehajajo vse instančne stopnje FIS.

Tehnične spremembe in razvoj

Slovenska delegacija se je zavzemala za spremembo tako imenovanega parametra ZU, ki bi omogočil povečanje višinske razlike med odskočiščem in dnom doskočišča za pet metrov – s 135 na 140 metrov. Ta tehnična sprememba ima pomemben vpliv na dolžine poletov, saj bi lahko skakalci leteli deset metrov dlje. Sandro Pertile, direktor skakalnih tekmovanj, je poudaril, da morajo tudi letalnice napredovati, če se razvijajo oprema, tehnika in skakalci. Spremembe so zasnovane tako, da ohranijo značilnosti letalnic in nadaljujejo smernice, ki jih je začrtal Janez Gorišek.

Prihodnost planiške letalnice

Planirana prenova letalnice bratov Gorišek je predvidena do konca sezone 2027, kar bi omogočilo izvedbo daljših poletov leta 2028. Ena izmed glavnih ovir do realizacije projekta so okoljevarstvena dovoljenja in finančna sredstva, saj bi prenova stala okrog milijon evrov. Gros je poudaril, da bi bila prenova priložnost za ureditev osvetlitve in drugih nadgradenj, kar bi bilo še posebej pomembno, če bi tako moški kot ženske tekmovali na istih prizoriščih svetovnega pokala.

Odzivi in pričakovanja

Slovenska smučarska zveza pričakuje, da bo predlog potrjen na majskem sestanku FIS v Vilamouri na Portugalskem, sledilo pa bo še glasovanje predsedstva FIS. Uspeh tega predloga bi pomenil zgodovinski trenutek za Planico, ki bi stopila v ospredje kot ena izmed največjih letalnic na svetu. Gros je izrazil veselje, da je slovenski predlog naletel na plodna tla in poudaril, da bi sprememba pomenila približno deset metrov daljše polete, kar bi bilo pomembno za razvoj smučarskih poletov.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj