Tragična smrt osnovnošolke v Brežicah je ta teden pretresla lokalno skupnost. Dekle naj bi si vzelo življenje zaradi pritiska v šoli in pričakovanj, ki so bila prevelika.

Policija v skladu z zakonodajo o varovanju osebnih podatkov ne razkriva podrobnosti, vendar dogodek opozarja na širši problem psihičnega zdravja mladih. Kako lahko torej pomagamo tistim, ki se znajdejo v stiski?

Naraščajoča stiska med mladimi

Črna zastava pred šolo in ganljiv zapis na spletni strani osnovne šole pričata o izgubi mladega življenja.

“Z globoko žalostjo sporočamo, da se je za vedno poslovila naša učenka. Njena prisotnost je pustila neizbrisen pečat v našem šolskem prostoru in v srcih vseh, ki smo jo poznali. Spominjali se je bomo po njeni prijaznosti, vedoželjnosti in nasmehu, ki je razsvetljeval naše dni.”

Ravnateljica ene od osnovnih šol je opozorila, da vse več mladih izgublja veselje do življenja. Po njenem mnenju težava ni le v slabih ocenah, temveč v šibki samopodobi in neustrezni samozavesti, ki izvirata iz družinskih odnosov.

“Vse slabe stvari, ki se otroku zgodijo, ne bazirajo v slabih ocenah, ampak iz šibke samopodobe, neustrezne samozavesti, da se sekiraš za vsako stvar. Vse te zadeve so posledica družinskih odnosov,” je izjavila Pavlina Antolič, ravnateljica OŠ Šmarje-Sap.

Vloga staršev in šole

Barbara Dorić članica sveta staršev in mati štirih deklet poudarja, da so starši ključni pri postavljanju temeljev in vzgojnih vzorcev. Skupaj s šolo lahko veliko dosežemo. Ravnateljica dodaja, da je pomembno načrtovati čas za pogovor z otroki, saj toplina medčloveških odnosov krepi mlade.

“Bistveni smo starši. Starši smo tisti, ki naredimo podlago, ki naredimo vzgojni vzorec, skušamo naučiti otroka živeti v tem svetu in če sodelujemo s šolo, lahko veliko naredimo skupaj,” je dejala Barbara Dorić.

Psihološka pomoč in podporne službe

Obstajajo številne organizacije in centri, ki nudijo brezplačno psihološko svetovanje. Mladi lahko pokličejo na TOM-telefon na številko 116 111, kjer so svetovalci dostopni za zaupen pogovor. Klic je brezplačen in anonimen.

Skrbi pa predvsem slab in prepočasen odziv pristojnih. Strokovnjaki že dlje časa opozarjajo, da je nujno potrebno sistemsko reševanje tega javnozdravstvenega problema, vendar država za to nima interesa.

Kam po pomoč?

  • 01 520 99 00: Klic v duševni stiski (med 19. in 7. uro zjutraj)
  • 116 123: Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik (24 h/dan, klici so brezplačni)
  • 080 11 55: SOS telefon za ženske in otroke, žrtve nasilja, 24 ur na dan vse dni v letu.
  • 116 111: TOM, telefon otrok in mladostnikov, (med 12. in 22. uro, klici so brezplačni).

Zakaj je pomembno ukrepanje?

Čeprav so bili že lani objavljeni pozivi k takojšnjemu ukrepanju, denimo s psihološkimi sistematskimi pregledi, še vedno ni pravega odziva s strani države. Strokovnjaki poudarjajo, da brez sistemskih rešitev in učinkovitega odzivanja težav mladih ne bomo mogli ustrezno nasloviti.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj