Ko medvedi zapuščajo svoje zimske domove, je srečanje z njimi v naravi lahko nepričakovano in potencialno nevarno. Ministrstvo za naravne vire in prostor opozarja ljubitelje narave in sprehajalce, da so previdni, saj se v tem času pogosteje srečujejo z medvedi. Pomembno je vedeti, kako ravnati, da bi se izognili nevarnim situacijam.
Ko se sprehajate po gozdu, je pomembno, da opozarjate nase, zlasti na mestih z gosto vegetacijo in nepreglednimi področji. Če naletite na medveda, se mu ne približujte. Počasi se umaknite v smer, iz katere ste prišli, da mu omogočite nadaljevanje poti. Izogibajte se hitrim gibom in kričanju, saj bi to medveda lahko prestrašilo ali razjezilo.
- Opozorite nase: V gozdu opozarjajte nase, da medveda ne presenetite, zlasti na nepreglednih območjih.
- Psa imejte na povodcu: Pes lahko medveda razdraži, kar lahko vodi do neprijetnih situacij.
- Ne približujte se: Če opazite medveda, se mu ne približujte in ga ne motite.
- Počasi umik: Umaknite se počasi, brez hitrih gibov.
Nasveti za varnost
Medvedi se običajno izogibajo ljudem, vendar pa lahko v določenih okoliščinah postanejo agresivni. Če pride do napada, ostanite mirni ali počasi lezite na tla z obrazom navzdol. Medved se običajno ustavi tik pred vami brez fizičnega kontakta.
- Ne hranite medvedov: Ne hranite medveda, tudi če je videti prijazen.
- Izogibajte se brlogom: Ne približujte se medvedjim brlogom.
- Pravilno ravnanje z odpadki: Ne odlagajte ostankov hrane v gozdu, saj to lahko privabi medvede.
Ohranitev medvedov in drugih zveri
V Sloveniji so poleg rjavega medveda zavarovane tudi druge velike zveri, volk in ris. Medtem ko sta medved in volk v ugodnem stanju, ris še vedno velja za ogroženo vrsto. Pomembno je, da ohranjamo naravno ravnovesje in spoštujemo te veličastne živali.
Spletno uredništvo Dolenjske novice