Starejši vozniki v Sloveniji so lani povzročili 2.422 prometnih nesreč, kar predstavlja petino vseh nesreč, ki jih zakrivijo vozniki avtomobilov. Kako varni so pravzaprav starejši vozniki, kje delajo največ napak in kaj lahko storijo, da postanejo varnejši na cesti?

Po podatkih policije so najpogostejše kršitve pri starejših voznikih povezane s prekoračitvijo hitrosti in neuporabo varnostnega pasu. Poleg tega imajo težave s fizičnimi in kognitivnimi sposobnostmi, kot sta slabši sluh in vid. Te težave vplivajo na njihovo sposobnost upravljanja vozila, še posebej pri speljevanju in vožnji s klasičnimi menjalniki.

“Starejši vozniki naj ne bežijo pred dobronamernimi opozorili in naj jih razumejo v svoje dobro,” svetuje AMZS inštruktor.

Vzroki za napake in njihovo razumevanje

Starejši vozniki pogosto ne poznajo sodobnih asistenčnih sistemov, kot sta ABS in ESP, kar vodi v napačne reakcije pri zaviranju. Prav tako imajo težave z novimi cestnimi ureditvami, kot so krožišča in cone z omejitvijo hitrosti. Pogosto vozijo “po posluhu” in se težko prilagajajo spremembam v okolju.

Rešitve in podpora za starejše voznike

Agencija za varnost prometa in AMZS ponujata številne programe za starejše voznike, namenjene izboljšanju njihovih vozniških sposobnosti. Tečaji in delavnice vključujejo osvežitev prometnih predpisov in praktične preizkuse vožnje. Inštruktorji opažajo, da so takšni programi zelo učinkoviti in da starejši vozniki sprejmejo nove izzive z odprtimi rokami.

“Vsak preudaren starejši voznik bo pravočasno prepoznal poslabšanje sposobnosti za vožnjo in ukrepal,” pravi Erik Logar iz AMZS.

Pomembnost rednega osveževanja znanja

Strokovnjaki menijo, da bi morali vsi vozniki na vsakih deset let opraviti “osvežitveno uro” vožnje, da bi ostali na tekočem z novostmi v prometu. Tako bi lahko zmanjšali število prometnih nesreč in izboljšali prometno varnost. Stroške takšnih izobraževanj bi po mnenju AMZS morala kriti država.

V AMZS poudarjajo, da sistematično delo z vozniki prinaša rezultate, saj se število nesreč med najmlajšimi vozniki zmanjšuje. Podobne programe bi bilo koristno razširiti tudi na starejše voznike.

 

Spletno uredništvo

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj