Sončne elektrarne so že dolgo prepoznane kot donosen vir energije. Toda manj znano dejstvo je, da lahko tudi kabli in konektorji, ki so sestavni deli teh elektrarn, predstavljajo precejšen vir zaslužka. Na žalost to priložnost dobro poznajo tudi kriminalne skupine, ki se ukvarjajo s krajo bakra in drugih dragocenih kovin.
V noči na ponedeljek so neznanci na območju Policijske postaje Črnomelj vlomili v ograjen prostor, kjer je nameščena sončna elektrarna. Vlomilci so prerezali in pokradli solarne kable in konektorje ter s tem povzročili lastniku za približno 15.000 evrov škode. Takšni incidenti so postali pogosta tarča, saj so kovine, kot je baker, na trgu zelo cenjene.
V istem časovnem obdobju se je na območju Gorenjih Skopic zgodila še ena nenavadna tatvina. Neznani storilec je z njive ukradel približno 15 kilogramov fižola. Čeprav se morda zdi, da je vrednost te tatvine majhna v primerjavi z vlomom v sončno elektrarno, pa za prizadetega kmeta to pomeni izgubo pridelka in dodatno delo.
Med petkom in ponedeljkom je v kraju Hom pri Trebnjem neznanec vlomil v počitniško hišo. Storilec je ukradel prehrambene izdelke in s tem povzročil za okoli 2700 evrov škode. Takšne tatvine kažejo, da storilci iščejo različne načine, kako pridobiti hitro korist, ne glede na to, ali gre za dragocene kovine ali osnovne življenjske potrebščine.
Med petkom in ponedeljkom je nekdo vlomil tudi v poslovne prostore na Topliški cesti v Novem mestu. Čeprav vlomilec ni ukradel ničesar, je z vlomom povzročil za okoli 1000 evrov škode. To kaže, da je vlomilcem pogosto dovolj že samo priložnost za vstop, četudi na koncu ne najdejo ničesar vrednega.
Tatvine bakra in drugih kovin predstavljajo resno varnostno tveganje za lastnike sončnih elektrarn in drugih objektov. Zato je ključno, da se okrepijo varnostni ukrepi in izboljša nadzor nad takšnimi napravami. Prav tako bi lahko večje zavedanje javnosti in sodelovanje s policijo pripomoglo k zmanjšanju teh kaznivih dejanj.
Spletno uredništvo