V torek zvečer so se ulice Budimpešte napolnile z več tisoč ljudmi, ki so protestirali proti nedavno sprejetemu zakonu, ki prepoveduje parado ponosa v madžarski prestolnici.
Protestniki so vihteli madžarske in mavrične zastave ter izražali nasprotovanje vladi Viktorja Orbana. Zakon, sprejet sredi marca, omogoča tudi uporabo programske opreme za prepoznavanje obrazov in predvideva globe za organizatorje in udeležence parade. Kritiki opozarjajo na omejevanje temeljnih pravic in nadaljnje krčenje pravic LGBTIQ skupnosti v EU-ju.
Protesti in odzivi v Budimpešti
Po podatkih francoske tiskovne agencije AFP se je v središču Budimpešte zbralo več kot 10.000 ljudi. Nosili so transparente z napisi, kot so “Dovolj je laži” in “Dol z Orbanom! Hočemo demokracijo”. Nepovezani poslanec Akos Hadhazy je poudaril, da protesti ne bodo prenehali, dokler zakon ne bo razveljavljen. Dejal je, da je zakon tehnofašističen in po vzoru zakonov na Kitajskem in v Rusiji.
Načrti za parado ponosa
Organizatorji parade ponosa so napovedali, da bodo kljub prepovedi izvedli pohod 28. junija, ki bo že 30. po vrsti. Udeležbo so napovedali tudi nekateri evropski poslanci, med njimi Marc Angel in Terry Reintke. Evropski parlament bo na popoldanskem plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljal o vplivu te zakonodaje na temeljne pravice.
Tudi pred madžarskim veleposlaništvom v Ljubljani je napovedan protestni shod, ki ga organizirajo nevladne organizacije. Namen je izraziti solidarnost z LGBTIQ+ skupnostjo na Madžarskem in opozoriti na nujnost zaščite pravic do svobode govora in zbiranja.
Madžarska zakonodaja o državljanstvu
Madžarska vlada načrtuje možnost začasnega odvzema državljanstva nekaterim osebam z dvojnim državljanstvom. Predlog zakona, ki ga je parlamentu predložil član vladajoče stranke Fidesz, je usmerjen proti posameznikom, ki predstavljajo grožnjo državi. Kritiki zakonodajo vidijo kot orodje za utišanje nasprotnikov oblasti.
Premier Viktor Orban, ki je na oblasti že skoraj 15 let, pogosto opravičuje ukrepe proti kritikom z argumentom, da škodijo Madžarski in zastopajo tuje interese. Kritiki pa mu očitajo sistematično spodkopavanje demokracije in pravne države. Bruselj je zaradi tega zamrznil del evropskih sredstev za Madžarsko.
Protesti v Budimpešti razkrivajo naraščajoče napetosti glede pravic LGBTIQ+ skupnosti in širših demokratičnih pravic v Evropi. Kako bo to vplivalo na prihodnje odnose z EU?
Spletno uredništvo Dolenjske novice