Matej Tonin, predsednik stranke NSi, je v luči zaostrenih odnosov s SDS-om izpostavil, da se mora z NSi-jem računati kot s pomembnim političnim partnerjem, saj prisila in moč v politiki ne prinašata želenih rezultatov.
Na zadnjem kongresu je prejel zaupnico članov stranke za nadaljnje vodenje. Tovrstna podpora mu daje moč, da se odločno postavi proti trenutni vladi Roberta Goloba, saj verjame, da je treba nujno zamenjati oblast, ker Slovenija ne more privoščiti še enega mandata pod Golobovim vodstvom.
Odnosi z SDS-om na preizkušnji
V nedavnem besednem spopadu med vodilnima opozicijskima strankama je Janez Janša izrazil dvome o Toninovem vodstvu NSi-ja na prihodnjih volitvah. Janša je nakazal, da bodo v SDS-u morda morali iskati nove zaveznike, ker ne verjame v Toninovo sposobnost, da stranko popelje do zmage. Tonin odgovarja, da so člani NSi-ja tisti, ki odločajo o prihodnosti stranke. Na kongresu je prejel 85-odstotno podporo, kar po njegovem mnenju jasno kaže, da mu člani zaupajo.
Iskanje novega upanja za Slovenijo
Tonin je poudaril, da mora NSi pred volitvami ponuditi nekaj svežega in inovativnega, kar bi Sloveniji prineslo novo upanje. Prizadeva si za oblikovanje močne koalicije z desnosredinskimi strankami, kot so Demokrati, SLS in Fokus, ki bi skupaj nastopile na volitvah. Verjame, da bi skupna lista povečala možnosti za uspeh in prinesla politične spremembe, ki si jih Slovenija nujno želi.
Kadrovska vprašanja kot tragikomedija
Tonin je kritičen do trenutnega stanja kadrovskih usklajevanj za imenovanje guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic, kar po njegovih besedah spominja na tragikomedijo. Opozarja, da to kaže na nezmožnost slovenske politike, da se učinkovito dogovori. Tonin meni, da bi iskreni in dolgotrajni pogovori prinesli boljše rezultate kot javno obračunavanje.
Izguba zaupanja in politične odločitve
NSi se je odločila za odtegnitev podpore ustavnim spremembam zaradi izgube zaupanja v koalicijskega partnerja. Tonin pojasnjuje, da brez vzpostavljenega zaupanja ne morejo sodelovati pri spremembah, saj obstaja tveganje, da bodo izigrani. Prav tako opozarja, da se Slovenija sooča z izzivi pri obrambnih izdatkih in bi bilo škodljivo, če bi ta vprašanja postala predmet političnih obračunavanj.
Spletno uredništvo Dolenjske novice