V Washingtonu se je 28. februarja 2025 odvilo težko pričakovano srečanje med ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, ki se je začelo z optimizmom, a hitro prešlo v napet verbalni obračun. Pogovori, katerih cilj je bil podpis dogovora o redkih zemljah, so se namesto tega končali z obtožbami in neizpolnjeno obljubo o premirju.

Trumpov dvorezen pristop do pogajanj

Donald Trump je ob začetku srečanja izrazil upanje, da bo zapisan v zgodovino kot mirovnik. Pohvalil je ukrajinske vojake za njihov pogum in prizadevanja proti ruski agresiji. Kljub optimističnim začetkom pa je srečanje hitro pridobilo na ostrini, ko je Trump v Ovalni pisarni opozoril Zelenskega na nujnost kompromisov pri premirju. Pri tem je poudaril, da “ni na strani nikogar” in da je “na strani ZDA in dobrega”.

Rusija imenuje novega veleposlanika

Medtem je Rusija imenovala novega veleposlanika v ZDA, kar nakazuje na morebitno otoplitev odnosov. Aleksander Darčiev, izkušen diplomat, bo kmalu prevzel funkcijo in poskusil zmanjšati napetosti med državama, ki so se zaostrile zaradi vojne v Ukrajini.

Zelenski: “Kompromisi s Putinom niso možni”

Volodimir Zelenski je v pogovorih jasno izrazil stališče, da kompromisi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom niso možni, saj ga je označil za morilca. Kljub temu je presodil, da je Trump na strani Ukrajine, vendar opozoril na omejitve brez ameriških varnostnih jamstev. “To je le začetek, uspeh bo odvisen od nadaljnjih pogovorov,” je povedal Zelenski.

Konfliktna srečanja in grožnje umika

Srečanje je postalo še bolj napeto, ko je Trump opozoril Zelenskega, da “ni najbolj hvaležen” in ga obtožil, da “se igra s tretjo svetovno vojno”. Podpredsednik J. D. Vance je še dodal, da so Zelenskijevi komentarji nespoštljivi. Trump je zaključil, da bo ZDA umaknila svojo podporo, če dogovor ne bo dosežen.

https://www.facebook.com/ukrajinadanes/videos/1341828050291181

Prizadevanja za dogovor in obnova Ukrajine

Kljub napetostim je ukrajinska vlada odobrila podpis dogovora z ZDA, ki predvideva skupno izkoriščanje rudnega bogastva. Ta dogovor bi lahko bil ključen za obnovo Ukrajine, saj bi v skupni sklad šlo 50 odstotkov prihodkov od naravnih virov.

Obrat v politiki ZDA-Rusija

Do srečanja je prišlo po spremembi politike ZDA do Rusije, kar je povzročilo zaskrbljenost v Ukrajini in Evropi. Trump je pred tem Zelenskega označil za “neizvoljenega diktatorja”, vendar je na novinarski konferenci s britanskim premierjem Keirom Starmerjem zanikal, da bi to izjavil, ter pohvalil ukrajinsko vojsko.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj