Ameriški predsednik Donald Trump je s svojo najnovejšo potezo uvedbe carin pretresel svetovne finančne trge. Ta drzna odločitev, ki je bila razkrita v sredo, 5. aprila, je povzročila občutne padce na borzah, strokovnjaki pa opozarjajo na dolgotrajne negativne posledice.

Trump vztraja, da bo ta korak prinesel “zlato dobo” za ZDA, medtem ko kritiki opozarjajo na potencialno škodo za mednarodne ekonomske odnose.

Trumpov poziv Američanom: “Vztrajajte!”

Trump je na svojem omrežju Truth Social spregovoril o vplivu teh carin na Kitajsko, ki naj bi bila po njegovih besedah prizadeta veliko bolj kot ZDA. Opozoril je, da je čas, da ZDA povrnejo svoja delovna mesta in podjetja, ter poudaril, da imajo že več kot pet tisoč milijard dolarjev naložb, ki hitro rastejo. “To je gospodarska revolucija in mi bomo zmagali,” je dejal ter pozval Američane, naj vztrajajo, saj bo končni rezultat zgodovinski.

Medtem ko Trump pušča možnost pogajanj odprto, pričakuje velikodušne ponudbe in predvsem selitev proizvodnje v ZDA. Večina prizadetih držav pa že načrtuje protiukrepe. Kitajska je že napovedala uvedbo 34-odstotnih dodatnih carin na uvoz iz ZDA z 9. aprilom.

Protesti po svetu

V soboto je načrtovanih približno 1200 protestov v ZDA in po svetu, vključno s Kanado, Veliko Britanijo in drugimi državami. Protesti, ki jih organizira več kot 150 aktivističnih skupin, med njimi Indivisible in Greenpeace, nasprotujejo Trumpovim ukrepom in opozarjajo na vpliv na demokracijo in skupnosti.

Gospodarske posledice: “Največji poseg v trgovino”

Kelly Ann Shaw, nekdanja svetovalka Bele hiše, je poudarila, da gre za največji poseg v trgovino našega časa. Pričakuje, da bodo carine sčasoma spremenjene, vendar bo njihov učinek pomemben in bo povzročil tektonske premike v svetovni trgovini. Že zdaj je Trumpova napoved povzročila rekordne padce na borzah, z izbrisom pet bilijonov dolarjev vrednosti podjetij na indeksu S & P 500.

Stagflacija: Nova grožnja?

Ministrstvo za delo ZDA je objavilo pozitiven poročilo o zaposlovanju, vendar so vlagatelji na to novico ostali ravnodušni. Predsednik centralne banke Jerome Powell pričakuje, da bo carinska politika pospešila inflacijo in zavrla gospodarsko rast, kar bi lahko vodilo v stagflacijo.

Trenutno veljajo 10-odstotne dodatne carine na uvoz blaga iz številnih držav. Za EU bo ta stopnja dosegla 20 odstotkov, za Kitajsko pa celo 54 odstotkov. Izjeme vključujejo farmacevtske izdelke, baker, čipe in druge ključne proizvode.

Evropski odgovor

Evropski komisar za trgovino, Maroš Šefčovič, je poudaril škodljive in neupravičene posledice ameriških carin. EU je pripravljena na pogajanja, vendar je tudi pripravljena braniti svoje interese. Vprašanje ostaja, kako se bo odzvala Evropska komisija pod vodstvom Ursule von der Leyen.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu bo naslednji teden obiskal Belo hišo, da bi se pogovoril o carinah. Hkrati bo Japonski premier Šigeru Išiba po telefonu govoril s Trumpom v prizadevanju za bolj ugodno rešitev za Japonsko.

Opozorila Združenih narodov

Konferenca ZN-a za trgovino in razvoj (Unctad) je opozorila, da bodo carine škodovale najranljivejšim in revnim. Generalna sekretarka Unctada, Rebeca Grynspan, je poudarila, da mora trgovina prispevati k razvoju in rasti ter pozvala k sodelovanju namesto zaostrovanja.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj