Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je iz Samarkanda v Uzbekistanu sporočila, da so napovedi o uvedbi univerzalnih carin s strani ameriškega predsednika Donalda Trumpa velik udarec za svetovno gospodarstvo.
Trumpova administracija je namreč odločila, da bo na uvoz iz večine trgovinskih partneric, vključno z Evropsko unijo, uvedla desetodstotne carine, za nekatere države pa še višje. Von der Leyen je poudarila, da bo EU ostala enotna in pripravljena na pogajanja, a tudi na protiukrepe, če pogajanja ne bi bila uspešna.
Trumpove carine in njihov vpliv
Trumpova napoved o uvedbi 20-odstotnih carin na uvoz iz EU predstavlja resno grožnjo za svetovno trgovino. Von der Leyen je izpostavila, da bodo posledice čutile predvsem ranljive skupine in podjetja po vsem svetu. “Globoko obžalujem to odločitev,” je dejala, ter dodala, da svetovna trgovina potrebuje reforme, vendar carine niso pravi način za to.
Pogajanja in protiukrepi EU
Evropska unija se pripravlja na serijo protiukrepov, če pogajanja z ZDA ne bodo prinesla zadovoljivih rezultatov. Prvi sveženj protiukrepov, ki se nanaša na carine na uvoz aluminija in jekla, je že v zaključni fazi. Von der Leyen je poudarila, da je evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič v stalnem stiku z ameriškimi kolegi, kar nakazuje na resnost situacije.
Kritični odzivi iz sveta
Na Trumpovo odločitev so se kritično odzvale številne države. Italijanska premierka Giorgia Meloni je napoved označila za napačno, medtem ko je irski premier Micheal Martin pozval k sorazmernemu odzivu EU. Francoski predsednik Emmanuel Macron je sklical sestanek za oceno vpliva na prizadete sektorje, španski premier Pedro Sanchez pa zagotavlja zaščito domačim podjetjem.
Kanadski premier Mark Carney je opozoril, da bodo trgovinske vojne prizadele tudi ameriško gospodarstvo, medtem ko je Kitajska izrazila nasprotovanje in napovedala povračilne ukrepe. Negativni odzivi prihajajo tudi iz Japonske in Južne Koreje, ki menijo, da gre za nelogičen ukrep.
Predsednik Evropskega sveta poziva k dialogu
Antonio Costa, predsednik Evropskega sveta, je poudaril nujnost pogajanj z ZDA. Izrazil je podporo komisiji v prizadevanjih za ohranitev proste in pravične trgovine ter pozval k ratifikaciji trgovinskih sporazumov z Mercosurjem in Mehiko. Ob tem je izpostavil potrebo po napredku v pogajanjih z Indijo.
Trumpova napoved univerzalnih carin je zagnala val negotovosti na svetovnem gospodarskem prizorišču. EU ostaja združena in pripravljena na dialog, a tudi na odločne ukrepe, če bo to potrebno. Svet se sooča z novimi izzivi, ki bodo zahtevali premišljene in enotne odzive.
Spletno uredništvo Dolenjske novice