V Ljubljani je 5. marca 2025 vlada predstavila predlog zakona, ki predvideva uvedbo stalne sheme skrajšanega delovnega časa, subvencioniranega s strani države v višini 60 odstotkov. Ta ukrep bi bil namenjen podjetjem v kriznih situacijah, da se izognejo odpuščanjem delavcev.
Podrobnosti predloga zakona
Nova zakonodaja bi omogočila podjetjem, da v primeru naravnih nesreč ali gospodarskih kriz skrajšajo delovni čas zaposlenih, pri čemer bi država subvencionirala 60 odstotkov nadomestila plače za čas skrajšanega delovnega časa. Do subvencije bi bila upravičena podjetja, ki vsaj 30 odstotkom svojih zaposlenih ne bi mogla zagotoviti 90 odstotkov delovnih ur.
Možnosti in omejitve
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Luka Mesec, je pojasnil, da bi lahko podjetja v primeru naravne nesreče dogovorila sistem, kjer bi zaposleni 14 dni delali, 14 dni pa ne. Država bi ta nadomestila subvencionirala, vendar pa podjetja ne bi smela izplačevati nagrad ali dobičkov za obdobje prejemanja subvencije. Če bi podjetja vseeno izplačevala dobičke v prihodnjih letih, bi morala enak znesek vrniti v državni proračun.
Pretekle izkušnje in načrti za prihodnost
Subvencioniranje skrajšanega delovnega časa ni novost v Sloveniji. Država je podobne ukrepe uvedla že med gospodarsko krizo 2009–2012 in v času pandemije covida-19. Tokrat pa vlada želi vzpostaviti stalno shemo, ki bi bila po vzoru Avstrije in Nemčije aktivirana, kadar bi to zahtevale razmere.
Shema bi se aktivirala v primeru naravnih nesreč, epidemij ali gospodarskih kriz. Vlada bi na podlagi analiz gospodarskih gibanj in brezposelnosti presodila, ali so pogoji za aktivacijo izpolnjeni. Minister Mesec je izrazil optimizem, da bo zakon sprejet v parlamentu v dveh do treh mesecih.
Perspektive gospodarstva
Trenutna gospodarska klima ni najbolj ugodna, zlasti zaradi zaskrbljenosti v avtomobilski industriji. Upad naročil na izvoznih trgih je razlog, da si podjetja prizadevajo za tovrstno shemo, da bi se izognila množičnim odpuščanjem in brezposelnosti.
“Gospodarska klima spet ni ugodna, slovenska podjetja se bojijo tega, kar se dogaja na naših izvoznih trgih,” je dejal Luka Mesec.
Nova zakonodaja o skrajšanem delovnem času bi lahko predstavljala pomemben varovalni ukrep za slovensko gospodarstvo. Vlada upa, da bo s tem ukrepom dolgoročno zmanjšala tveganje za povečanje brezposelnosti v kriznih časih.
Spletno uredništvo Dolenjske novice