Evropska agencija za mejno in obalno stražo, Frontex, je objavila poročilo, ki razkriva znatno zmanjšanje nezakonitih prehodov meje v Evropsko unijo v prvem četrtletju letošnjega leta. Po podatkih agencije se je število teh prehodov zmanjšalo za 31 odstotkov, pri čemer je Zahodnobalkanska pot doživela kar 64-odstotni upad.
To uspešno zmanjšanje je rezultat okrepljenega medsebojnega sodelovanja držav na tej poti. V prvih treh mesecih leta 2025 so varnostne sile na tej poti prestregle 2728 migrantov, večinoma iz Turčije, Sirije in Afganistana.
Opazni trendi na različnih migracijskih poteh
Trend zmanjšanja nezakonitih migracij je opazen na več glavnih poteh v EU. Na Vzhodnosredozemski poti je bilo zabeleženih 9630 migrantov, kar predstavlja 26-odstotno zmanjšanje v primerjavi z lanskim letom. Podobno je na Zahodnoafriški poti opaženo 9200 migrantov, kar je 30 odstotkov manj kot v istem obdobju prejšnje leto. Tudi vzhodne meje Evrope so zabeležile osem odstotkov manj nezakonitih prehodov, kjer so najpogostejši migranti iz Ukrajine, Iraka in Rusije.
Raznolikost podatkov in mednarodna prizadevanja
Padec nezakonitih migracij na Zahodnobalkanski poti je rezultat številnih prizadevanj za okrepitev nadzora meje in medsebojnega sodelovanja med državami, ki se soočajo s tem izzivom. Povezovanje in izmenjava informacij med varnostnimi organi držav na tej poti sta ključna dejavnika pri zmanjševanju števila nezakonitih prehodov meje. Frontex medtem še naprej podpira te države z zagotavljanjem strokovne pomoči in koordinacije mednarodnih operacij.
Vpliv na širšo evropsko politiko migracij
Uspešna prizadevanja na Zahodnobalkanski poti imajo širši vpliv na celotno evropsko politiko migracij. Zmanjšanje števila nezakonitih prehodov prispeva k večji stabilnosti in varnosti v regiji ter omogoča bolj učinkovito obvladovanje migracijskih tokov. Evropska unija si prizadeva za nadaljnjo krepitev sodelovanja z državami, ki so vključene v te poti, s ciljem vzpostavitve trajnostnih rešitev za upravljanje migracij.
Dejstvo, da se nezakoniti migracijski tokovi zmanjšujejo, pomeni tudi manjšo obremenitev za države, ki se soočajo z velikim številom migrantov. To omogoča bolj osredotočeno in učinkovito ukrepanje v zvezi z varnostjo, humanitarnimi potrebami in integracijo.
Kljub trenutnemu zmanjšanju nezakonitih migracijskih tokov se evropske države zavedajo, da so potrebni trajni ukrepi za dolgoročno obvladovanje migracij. To vključuje izboljšanje nadzora meja, učinkovito upravljanje azilnih postopkov in krepitev mednarodnega sodelovanja na področju migracijskih politik.
Medtem ko Zahodnobalkanska pot beleži največji upad, ostajajo Vzhodnosredozemska in Zahodnoafriška pot med najbolj aktivnimi. Nadaljnje sodelovanje med evropskimi državami in Frontexom bo ključnega pomena za dosego trajnostnega obvladovanja migracijskih izzivov.
Spletno uredništvo Dolenjske novice